Echoskopija nėštumo metu

4.5/5 - (4 votes)
4.5/5 - (4 votes)

Nėštumas – ypatinga būklė, ne vien dėl paties naujos gyvybės stebuklo, bet ir dėl daugybės su tuo susijusių niuansų, pradedant medicininiais ir baigiant elementariausiu žmogaus smalsumu. Taigi skaitykite apie priemones, padedančias patenkinti smalsumą, – ultragarsinį tyrimą bei apie tai, ar šis tyrimas išties yra saugus ir kiek kartų per nėštumą galima jį atlikti.

Kodėl nėštumo metu reikalinga echoskopija?

Echoskopija yra palyginti neseniai įdiegtas į medicinos, įskaitant ir akušeriją-ginekologiją, praktiką. Prieš tai nėštumas buvo nustatomas kur kas subjektyvesniais metodais, įskaitant elementarią akušerinę-ginekologinę apžiūrą, antrinius nėštumo simptomus ir t.t. Vos prieš pusamžį nėščiosioms nevengdavo atlikti ir rentgenologinį tyrimą, kuriame motinos įsčiose buvo stebimi ir būsimo mažylio kauliukai. Tiesa, ilgą laiką toks tyrimas laikytas saugiu nėštumo metu, tačiau šiandien vargu ar įkalbėtum mamytę pasidaryti tokį tyrimą nėštumo nustatymo tikslais. Šiandien rutininiu tyrimu tapo ultragarsinis tyrimas, dar vadinamas echoskopija. Kokiais atvejais nėščiosioms atliekama echoskopija?

Yra keletas atvejų, kai reikia atlikti echoskopinį tyrimą: ankstyvojo nėštumo nustatymas. Šis echoskopinis tyrimas yra svarbus vertinant, ar apvaisintas kiaušinėlis prisitvirtino tikrai ten, kur jam priklauso, t.y. gimdoje, o ne už jos ribų. Esant negimdiniam nėštumui, vaisius vystosi tik tam tikrą laikotarpį ir negali būti išnešiotas iki galo.

Esant negimdiniam nėštumui, moteriai gresia sunkios komplikacijos, kai kuriais atvejais keliančios pavojų net gyvybei. Kita indikacija ultragarsiniam tyrimui atlikti ankstyvuoju nėštumo periodu – kraujavimas iš makšties: įvertinamas vaisiaus gyvybingumas, t.y. ar vaisius vystosi, ar yra širdies plakimas, ar stebimi vaisiaus judesiai ir t.t. Vėlesniu nėštumo laikotarpiu ultragarsinis tyrimas nepakeičiamas vertinant vaisiaus sklaidos sutrikimus, vaisiaus vandenų kiekį, placentos prisitvirtinimo vietą ir panašiai.

Ką reiškia keistos raidės echoskopo ekrane?

Atlikus ultragarsinį tyrimą moteriai dažniausiai kyla klausimas, ką reiškia tam tikros raidės, prie kurių gydytojas pažymi skaičius.

CRL (crown-rump length) – vaisiaus ilgis. Jis matuojamas tik ankstyvuoju nėštumo periodu, t.y. tol, kol visas vaisiau vaizdas gali būti matomas ekrane, t.y. apytikriai iki 13 nėštumo savaitės. Šis matmuo itin svarbus nustatant nėštumo laikotarpį.

BPD (biparietal diameter) – tai matmuo tarp dviejų galvos taškų, paprastai matuojamas po 13 nėštumo savaitės.

FL (femur length) – šlaunikaulio ilgis. Šlaunikaulis – ilgiausias žmogaus kaulas. Matmuo svarbus vertinant vaisiaus augimą (ūgį).

AC (abdominal circumference) – pilvo apimtis. Matmuo labiau atspindi vaisiaus dydį bei svorį nei amžių.

Ultragarsinių tyrimų įvairovė

Echoskopija gali būti atliekama pro pilvo sieną arba pro makštį. Makšties daviklis paprastai naudojamas ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu, kol gimda dar nėra padidėjusi ir iškilusi virš gaktinės sąvaržos. Galėjote pastebėti prie ultragarsinio tyrimo apibūdinimo pažymėtus: 2-D, 3-D, 4-D. Ką tai reiškia?

Elementariausias ultragarsinis tyrimas, kurio metu matome „plokščią“ vaizdą, vadinamasis 2-D, tūrinis vaizdas, t.y. toks vaizdas, kokį matome realiame gyvenime vadinamas 3-D, o judantis tūrinis vaizdas, t.y. jei žiūrėtume „echoskopijos filmą“, vadinamas 4-D.

Lietuvoje dažniausiai atliekama paprastoji echoskopija, kurios metu matomas plokščias vaizdas. Kai kurios konsultacijos, genetikos centras akušerinei-ginekologinei echoskopijai atlikti naudoja 3-D aparatus.

Doplerinis tyrimas – viena iš ultragarso rūšių, jį atliekant matoma kraujotaką mus dominančioje srityje.

Ar echoskopija yra saugi nėštumo metu?

Echoskopija nėščiosioms atliekama apie 40 metų. Atlikta daugybė klinikinių tyrimų, kurių metu nepastebėta žalingo poveikio žmogaus vaisiui net ir dažnai atliekant ultragarsinį tyrimą. Tad manoma, kad ultragarsinis tyrimas nepasižymi neigiamu poveikiu, būdingu, pavyzdžiui, rentgenologiniam tyrimui.

Tyrimai parodė, kad vaikai, kuriems prenataliniu (iki gimimo) laikotarpiu ultragarsinis tyrimas buvo atliekamas dažnai, gimdavo tokio pat svorio ir ūgio, kaip ir vaikai, kuriems tyrimas buvo atliekamas itin retai. Pastebėta, kad tam tikru dažniu atliekamas ultragarsinis padidina audinių temperatūrą, tačiau šiuolaikiniai aparatai pasižymi saugiu „terminiu indeksu“.

Kai kurie tyrimai parodė, kad echoskopuojamas vaisius girdi milžinišką garsą (jis sulyginamas su tuo, kuris girdimas stovint lėktuvų pakilimo take). Tyrėjai tuo paaiškina vaisiaus mėginimą „gintis“ ultragarsinio tyrimo metu. Tikriausiai esate pastebėję, kad echoskopijos metu būsimas mažylis susiriečia, kelia rankytes prie galvos ir pan. Iki šiol negauta nei vieno neginčijamo echoskopijos keliamo pavojaus įrodymo. Kita vertus, vis dažniau kalbama, kad rankos, kuria atliekama echoskopija, kaulų lūžiai dažnesni nei tos, kuria daviklis nėra laikomas.

Echoskopija – daryti ar nedaryti?

Skirtingose Europos šalyse ultragarsinis tyrimas nėštumo metu (esant normaliam nėštumui) atliekamas 1–3 kartus, esant poreikiui, – tiek, kiek reikia. Ultragarsinio tyrimo bijoti tikrai neverta, tačiau atsižvelgiant į viską, kas buvo pateikta anksčiau, ir į tai, kad echoskopinis tyrimas yra santykinai „jaunas“, piktnaudžiauti juo kelis kartus vien dėl to, kad sužinotumėte, pvz., būsimo kūdikio lytį arba kad tiesiog pamatytumėte mažylį dar ir dar kartą, – tikrai neverta.