Ultragarso tyrimai gali būti atliekami visų lygių gydymo įstaigose, bet labai svarbu, kokios kartos ultragarso įranga ten naudojama, nes senesnių ultragarso aparatų galimybės skiriasi nuo šiuolaikinių, be to, įrodyta, kad diagnostikai labai svarbi gydytojo patirtis.
Atliekant vaisiaus tyrimą, diagnozuojant ginekologines ligas, dažniausiai atliekamas įprastinis 2D ultragarso tyrimas. Tobulėjant vaizdo technologijoms atsirado 3D ir 4D ultragarso tyrimai. Jie pradėti taikyti beveik prieš 15 metų, tačiau klinikinėje praktikoje prigyja tik dabar.
2D ultragarsinis tyrimas
Atliekant įprastinį dvimatį (2D – two dimensional) ultragarso tyrimą, vaizdas sudarytas iš daugybės smulkių pjūvių, o vienu metu galima matyti tik vieną pjūvį. Nors šis vaizdas suteikia gana daug informacijos specialistui, tačiau nuotrauka, kurią matome, nėra panaši į kūdikį ar organo vaizdą. Pastaraisiais metais ultragarso tyrimų technologijos pažanga leido taikyti sudėtingus signalo apdorojimo metodus ir tyrimo ultragarsu metu gautus duomenis pavaizduoti trimatėje erdvėje.
3D ir 4D ultragarsinis tyrimas
Trimačio (3D) ultragarso tyrimo metu registruojama daug vaizdų vienu metu, kuriuos galima skaitmeniškai apdoroti ir atkurti realią vaisiaus nuotrauką. Dar naujesnė ir pažangesnė technologija – keturmatis (4D) ultragarso tyrimas, kai tiriami erdviniai vaizdai (3D) gali judėti realiu laiku. Taip galima geriau įvertinti organų funkciją bei vaisiaus aktyvumą gimdoje.
Nesvarbu, kada atlikti 3D/4D ultragarso tyrimą, nes viso nėštumo metu galima gauti kokybiškas nuotraukas, tačiau skirtingu metu geriau matomos skirtingos kūno dalys ar judesiai. Nėštumo pradžioje geriau matomi judesiai ir visas vaikelis, vėliau geriau matomi vaikelio veido bruožai.
3D/ 4D echoskopiją naudojimo galimybės: tikslesnė įgimtų vaisiaus vystymosi sutrikimų diagnostika, vaisiaus smegenų struktūros tyrimai, vaisiaus širdies tyrimai, matuojamas vaisiaus sprando prašviečiamumas, vaisiaus stuburo anomalijų diagnostika, nustatomas vaisiaus amžius, gimdos vystymosi anomalijų diagnostika, nustatomas gimdos gleivinės tūris, gimdos, kiaušidžių auglių diagnostika.
Be to, ne mažiau svarbu tai, kad 3D ultragarso tyrimas sukuria stipresnį ryšį tarp kūdikio ir jo tėvų nei 2D ultragarso tyrimas, nes vaisiaus atvaizdas yra realesnis. Ryšys skatina motiną geriau rūpintis savimi, o kartu ir vaikeliu. Vakarų pasaulyje jau tapo įprasta, kad pirmoji nuotrauka vaiko albume yra vaisiaus 3D nuotrauka.
Mes gyvename trimačiame pasaulyje realiuoju laiku, todėl suprantama, kad tokį patį vaizdą norime matyti ultragarso aparatų monitoriuose. Akivaizdu, kad ateitis priklauso 4D echoskopijai.