Kepenų echoskopija

4.3/5 - (10 votes)

Kepenų kraniokaudalinis matmuo ties vidurine raktikauline linija yra 13–15 cm. Pagal Couinaud klasifikaciją skiriami 8 kepenų segmentai. 1 segmentas, arba uodeginė skiltis, yra iš kairės prie apatinės tuščiosios venos. Plokštuma, dalijanti dešinę ir kairę skiltis, eina per vidurinę kepenų veną ir tulžies pūslės duobę. Kairiąją skiltį sudaro 2–3 segmentai (iki pjautuvinio kepenų raiščio) ir 4 segmentas (tarp pjautuvinio kepenų raiščio ir vidurinės plokštumos).

Dešinę skiltį sudaro 5, 6, 7 ir 8 segmentai, skaičiuojant ratu nuo apačios ir priekio prieš laikrodžio rodyklę. Riba tarp apatinių ir viršutinių segmentų yra dešinės vartų venos šakos bifurkacija. Riba tarp priekinių ir užpakalinių segmentų yra dešinė kepenų vena.

Ultragarsu nustatomi pakitimai kepenyse skirstomi į difuzinius ir židininius. Pilvo chirurgijoje aktualiausi yra židininiai pakitimai.

Cista
Kepenų cistos matomos kaip echonegatyvūs lygiomis plonomis sienelėmis dariniai su šviesiu stiprinimo takeliu po užpakaline cistos sienele. Jų dydis, skaičius ir lokalizacija gali būti įvairi. Cistas reikia atskirti nuo cistinių metastazių, echinokoko, Caroli ligos – įgimto intrahepatinių latakų išsiplėtimo.

Hemangioma
Hemangiomos kepenyse matomos kaip hiperechogeniški pavieniai dariniai be fiksuojamos kraujotakos ir neturintys hipoechogeniško apvado, paprastai siekiantys iki 4 cm, tačiau gali pasitaikyti ir didelių matmenų. Neaiškiais atvejais atliekamas dinaminis KT tyrimas su kontrastine medžiaga.

Židininė mazginė hiperplazija
Ultragarsinio tyrimo metu ŽMH matomos kaip gerai ribotas pažeidimas su pasitaikančiais hiperechogeniškais plotais ir hipervaskuliarizuotu centru tiriant dopleriu.

Hepatoceliulinė adenoma
Ultragarsinio tyrimo metu matomas gerai ribotas pažeidimas su vidiniu heterogenišku echogeniškumu.

Metastazės
Metastazės kepenyse, atsižvelgiant į pirminio naviko lokalizaciją, vertinamos skirtingai. Jei tai, sakykime, krūties vėžio metastazės, pakanka nustatyti jų buvimą, jei tai, tarkime, kolorektalinio vėžio metastazės, nurodomas tikslus metastazių dydis, skaičius ir lokalizacija, kad būtų galima nuspręsti tolimesnio gydymo (lokalios terapijos, rezekcijos) galimybes.

Metastazių echogeniškumas nėra vienareikšmis, tačiau, pavyzdžiui, kolorektalinio vėžio metastazės dažniausiai hiperechogeniškos, krūties – hipoechogeniškos ir t.t. Metastazėms būdingas mažo tankio apvadas. Stambesnių metastazių kraujotaka neintensyvi.

Hepatoceliulinė karcinoma
Hepatoceliulinė karcinoma būdinga kepenų cirozei. Mažesnės kaip 3 cm hepatomos yra hipoechogeniškos su kraujotaka, didesnės – heterogeniškos su intensyvia kraujotaka.

Kartu su hepatoceliuline karcinoma dažnai pasireiškia vartų venos ir kepenų venų pažeidimas bei trombozė. Echoskopijos jautrumą esant mažam ciroziniam kepenų audiniui blogai matomų pažeidimų atvejais gali padidinti ultragarsiniai kontrastiniai preparatai.

Abscesas

Kepenų abscesai matomi kaip ribota ertmė su skysčiu, kartais storomis sienelėmis. Turinys gali būti tirštas ar su dujų priemaiša. Gali būti dauginių mažų abscesų.

Echinokokas

Kepenų echinokokas, sukeltas Echinococcus granulosus, matomas kaip cistinis darinys storomis sienelėmis su embrioniniais skoleksais (hidatidoziniu smėliu), antrinėmis cistomis ir membranomis viduje. Žuvusio echinokoko sienelė sukalkėja. Alveokokozė, sukeliama Echinococcus multilocularis, matoma kaip naviką primenantys mazgai, neretai su kalcinatais. Mazgams irstant, atsiranda ertmių, abscesų.

Hematoma

Kepenų parenchimos hematoma ankstyvoje fazėje matoma kaip echogeniška zona. Vėlesnėmis dienomis ji matoma kaip skysčio sankaupa netaisyklingomis sienelėmis. Subkapsulinė hematoma matoma kaip heterogeniška zona palei kepenų paviršių.

Kepenų transplantacija

Prieš kepenų transplantaciją įvertinamas vartų venos ir viršutinės pasaito venos praeinamumas. Ankstyvuoju pooperaciniu periodu vertinamas vartų venos ir kepenų arterijos anastomozių praeinamumas dopleriu.

 

 


Registracija echoskopiniam tyrimui

Klinika „Diagnoze.lt“ – echoskopijos, radiologijos, konsultantų paslaugas teikianti įstaiga.

Klinikos gydytojai radiologai, konsultantai.  Gydytojai savo srities profesionalai. Klinikoje naudojama naujausia įranga padeda tiksliai ir greitai nustatyti ligas.

Patikima medicininė pagalba, nuoširdus bendravimas, ypatingas dėmesys klientų aptarnavimui, jauki aplinka, konfidencialumas – tai mūsų prioritetai.

Gydytojo radiologo konsultacija: pokalbis,  apžiūra, ultragarsinis tyrimas. Tyrimo gale išrašomi tyrimo rezultatai su išvadomis, rekomenduojami papildomi tyrimai.

Adresas: Kuršių g. 7  LT-48107,  Kaunas

Darbo laikas: Pirmadieniais – Penktadieniais 9.00 – 19.00  Šeštadienis  tik iš anksto sutartu laiku.

Telefonas: būtina išankstinė registracija telefonu 8-624 34 943.