Būtent ultragarso bangų, kurių žmonės negirdi, dėka galima stebėti mažylio augimą ir vystymąsi per visus devynis mėnesius. Atsiradusi praėjusio amžiaus 8 dešimtmetyje echoskopija palaipsniui tapo gydytojams įprastu dalyku, tačiau tėvai paprastai su džiugiu nekantrumu ir jauduliu laukia pirmojo ultragarso tyrimo. Kiek paaugo vaikelis? Ar jis vystosi normaliai? Berniukas ar mergaitė? Į ką panašus? Kai kurios poros netgi prašo vaizdo, matomo echoskopo ekrane, nuotraukos ar nori jį nufilmuoti. Tačiau nesitikėkite, kad diagnostikos aparto ekrane išvysite vaizdą, kaip televizoriuje. Per ultragarso tyrimą jūs galėsite pamatyti tik juodai – baltą plokščią vaizdą, kurį iššifruoti galės tik specialistai. Todėl stenkitės procedūrą vertinti ramiai, juk pirmiausia tai medicinos tyrimas, per kurį gydytojas turi suprasti, ar taisyklingai auga ir vystosi jūsų mažylis.
Kiek patikimas ultragarso tyrimas?
Ar verta visu 100% pasitikėti echoskopija? Ne, nors ultragarso aparatūra nuolat tobulinama ir matomas vaizdas yra vis ryškesnis. Žinoma, echoskopijos dėka gydytojai gali patvirtinti ar išsklaidyti savo būgštavimus, tačiau nustatyti galutinę diagnozę galima tik atlikus nuodugnų tyrimą. Būtent todėl, prieš puolant į paniką, reikia atlikti pakartotinį ultragarso tyrimą, kartais su keleto dienų intervalu, ir atlikti papildomus tyrimus, pavyzdžiui, dėl genetinių ligų ar įvairių infekcijų.
Vis dėlto echoskopija yra puiki paspirtis gydytojams. 1998 m. susumuodami akušerinės echoskopijos plėtros rezultatus, specialistai padarė išvadą, kad echoskopija padeda nustatyti vaiko vystymosi sutrikimus 60% atvejų, o rimtas ydas – 80% atvejų. Tai yra pagrindinė priežastis, kodėl nereikėtų ignoruoti trijų ultragarso tyrimų (10, 20 ir 30-tą savaitę). Juos derėtų atlikti kiekvienai nėščiai moteriai, nepriklausomai nuo to, kaip ji jaučiasi. Žinoma, jeigu kils komplikacijų, gydytojas paskirs tiek echoskopijos tyrimų, kiek reikės.
Ultragarso tyrimo rūšys
Echoskopija gali būti dvimatė (2-D) ir trimatė (3-D). Dažniausiai gydytojai stebi mažylį dvimačiu pavidalu, ypač jeigu ultragarso įranga leidžia matyti kokybišką vaizdą. Trimatė echoskopija jau egzistuoja 10 metų, tačiau taikoma gana retai. Dažniausiai ji naudojama siekiant patikslinti jau nustatytą diagnozę. Paprastai pasitelkdami trimatę echoskopiją gydytojai tikrina, ar nėra mažylio veiduko, stuburo, rankyčių ar pėdučių vystymosi nukrypimų.
Kad viskas praeitų sėkmingai
Echoskopijos tyrimo kokybė priklauso nuo gydytojo patirties, įrangos, kuria atliekamas tyrimas, ir pasirinkto laiko.
Prieš procedūrą įsitikinkite, kad tyrimą atliks profesionalas. Pareikalaukite, kad gydytojas jums skirtų pakankamai laiko: pirmąjį trimestrą procedūra turėtų trukti apie 10 min., antrąjį gali trukti iki pusvalandžio. Per apžiūrą neuždavinėkite gydytojui per daug klausimų, tačiau nebijokite jo paklausti to, kas jus domina, po procedūros. Pati pagalvokite, geriau jau užduoti keletą “kvailų” klausimų, negu susidaryti klaidingą nuomonę dėl to, kas vyksta, ir nervintis. Tačiau ką daryti, jeigu gydytojas “nieko nepamatė”? Dažniausiai tai nerodo, kad gydytojas neprofesionalus. Juk gali taip atsitikti, kad kūdikis taip įsitaisė, kad jį sunku apžiūrėti (pavyzdžiui, jeigu jis labai giliai, negalima gerai patikrinti širdelės). Be to, kai kurie pacientės asmeniniai ypatumai, pvz., kūno sudėjimas ar “nepatogiai” prisitvirtinusi placenta apsunkina tyrimą ir veikia jo rezultatus.
Pirmasis trimestras
Pirmasis echoskopijos tyrimas (12 – 13 savaičių nėštumas)
Ką matote jūs
Žiūrėkite akis išplėtusi, nes tik dabar jūs galite pamatyti “visą” mažylį. 12 savaitę jo ilgis siekia 6 cm, tačiau, nepaisant mažumo, šis mažas padarėlis jau judina savo mažutes rankytes ir kojytes.
Į ką kreipia dėmesį gydytojas
- Į vaikelio pakaušio srities būklę. Jeigu ten susikaupė skysčiai, vaizdas atrodo mažiau ryškus, o tai gali reikšti chromosomų lygmens nukrypimus.
- Į galimas nervų sistemos, pilvo ertmės organų ar galūnių vystymosi ydas.
Dėmesio! Jeigu jūs pajutote pilvo skausmus ar jums ėmė tekėti kraujas, nelaukite “oficialaus” echoskopijos termino. Paprašykite gydytojo nedelsiant atlikti šį tyrimą.
Antras trimestras
Antras tyrimas (22 – 24 savaičių nėštumas)
Ką matote jūs
Jeigu mažylis nemiega, jis plaukioja vaisiaus vandenyse, sukiojasi, makaluoja rankytėmis ir kojytėmis. Pagaliau jūs pamatysite savo mažąjį “sportininką”, kuris jus baksnoja kojytėmis ir naktimis trukdo miegoti.
Į ką atkreipia dėmesį gydytojas
- Į mažylio kūno sandarą. 22 savaitės – pats tinkamiausias metas vystymosi ydoms nustatyti.
- Į vaikelio augimą ir vystymąsi.
- Vaisiaus vandenų kiekį ir kokybę. Per didelis vaisiaus vandenų kiekis gali atsirasti dėl vaikelio vystymosi ydų. Per mažą jų kiekį gali lemti keletas priežasčių, pavojingiausia iš jų – vaiko inkstų vystymosi yda.
- ·Širdelės darbą.
Trečias trimestras
Trečiasis tyrimas (32 – 34 savaičių nėštumas)
Ką matote jūs
Vaizdas tapo miglotas? Nesijaudinkite, tai natūralu. Visų pirma, trečiame trimestre gerokai sumažėja vaisiaus vandenų kiekis; antra – mažylis išauga tiek, kad jį galima apžiūrėti tik “dalimis”.
Į ką kreipia dėmesį gydytojas
- Vaikelio vystymąsi.
- Mažylio ūgį ir svorį.
- Placentos būklę. Gydytojas tikrina jos išsidėstymą ir brandumą. Trečioji, paskutinė placentos brandos stadija rodo, kad atėjo metas gimdyti, nes mažyliui nebeužtenka maisto medžiagų.
- Vaikelio vystymosi ydas. Echoskopijos dėka gydytojai trečiajame trimestre aptinka 28 proc. visų širdies – kraujagyslių, centrinės nervų sistemos, urologinių ir chromosominių anomalijų.
- Vaikelio padėtį. Jei vaikelis įsitaisęs kojytėmis ar užpakaliuku žemyn, būsimoji mama siunčiama gimdyti 37 – 38 savaitę: galbūt teks daryti cezario pjūvį.
Registracija echoskopiniam tyrimui
Klinika „Diagnoze.lt“ – echoskopijos, radiologijos, konsultantų paslaugas teikianti įstaiga.
Klinikos gydytojai radiologai, konsultantai. Gydytojai savo srities profesionalai. Klinikoje naudojama naujausia įranga padeda tiksliai ir greitai nustatyti ligas.
Patikima medicininė pagalba, nuoširdus bendravimas, ypatingas dėmesys klientų aptarnavimui, jauki aplinka, konfidencialumas – tai mūsų prioritetai.
Gydytojo radiologo konsultacija: pokalbis, apžiūra, ultragarsinis tyrimas. Tyrimo gale išrašomi tyrimo rezultatai su išvadomis, rekomenduojami papildomi tyrimai.
Adresas: Kuršių g. 7 LT-48107, Kaunas
Darbo laikas: Pirmadieniais – Penktadieniais 9.00 – 19.00 Šeštadienis tik iš anksto sutartu laiku.
Telefonas: būtina išankstinė registracija telefonu 8-624 34 943.